Почему весь мир знает о концлагерях Третьего Райха, а о бесчисленных лагерях СССР- только историки и некоторые местные?

Зачем я это узнал?Коммунизм+3
Schwarz Panzer
историк, религиовед, автор канала "Это пройдет" https://t.me/ietoproydet  · 25 апр 2018  · independent.academia.edu/EvgueniiKuzmishin

Что именно из этого почти миллиона результатов вы называете "некоторые местные"?

Для 140 знаков - Энциклопедия Британника:

"Gulag, abbreviation of Glavnoye Upravleniye Ispravitelno-trudovykh Lagerey, (Russian: “Chief Administration of Corrective Labour Camps”), the system of Soviet labour camps and accompanying detention and transit camps and prisons that from the 1920s to the mid-1950s housed the political prisoners and criminals of the Soviet Union. At its height the Gulag imprisoned millions of people. The name Gulag had been largely unknown in the West until the publication of Aleksandr Solzhenitsyn’s The Gulag Archipelago, 1918–1956 (1973), whose title likens the labour camps scattered through the Soviet Union to an island chain".

и при всем этом КОНЦЛАГЕРЬ изобрели в великобритании