Правда ли, что лимонная кислота, зарегистрированная как пищевая добавка Е330, является канцерогеном?

МедицинаЕда, напитки и кулинария+5
Антон Шушерин
Химик, кристаллограф. Живу в Испании, раньше работал в Корее.  · 8 окт 2017

Выдержка из MSDS для лимонной кислоты:

"Carcinogenicity

IARC:No component of this product present at levels greater than or equal to 0.1% is identified as probable, possible or confirmed human carcinogen by IARC.

ACGIH:No component of this product present at levels greater than or equal to 0.1% is identified as a carcinogen or potential carcinogen by ACGIH.

NTP:No component of this product present at levels greater than or equal to 0.1% is identified as a known or anticipated carcinogen by NTP.

OSHA:No component of this product present at levels greater than or equal to 0.1% is identified as a carcinogen or potential carcinogen by OSHA."

Так что нет, не является.

Каждую секунду в вашем организме в ходе цикла трикарбоновых кислот образуется и тратится лимонная кислота. Вы б ещё спросили, канцерогенна ли вода.