На TQ всё чаще 95% (мне так кажется) вопросов остаются без ответов вообще. Из-за этого абсолютно нет желания задавать вопросы. Есть какие-то предложения?

Анонимный вопрос
Маркетинг, сегментация, тлен  · 11 июл 2017  · theqstn.com/mrww

Вот предложение - обратиться к опыту Quora. Они определённо сталкивались с подобным (по крайней мере, аналогичные вопросы там всплывали).  Вот один из них.

To be honest, I've become quite upset with those users who treat Quora like Yahoo! questions. I've stopped writing as much because I'm getting troll questions, and that's a shame because I do enjoy writing and spreading insight. I do wish there was something the admins or mods could do about users who mainly ask troll questions. It's degrading their reputation, I feel.