Почему равноправие не распространяется на такие слова как "nigga" ? Двойные стандарты?

ОбществоИскусство и культура+2
Виталий Терещенков
прекариат  · 28 февр 2017

Равноправие — равенство перед законом, социальное равенство.(с)

Nigga (/ˈnɪɡə/) is a colloquial term used in African American Vernacular English that began as an eye dialect form of the word nigger, an ethnic slur against black people. The word is pronounced the same as nigger in some dialects of English, including where common speech is non-rhotic. In rhotic dialects, nigga is pronounced /ˈnɪɡər/.(с)

Что здесь и на что должно распространяться?